NEWSY

Mandaty z fotoradarów w 2020 roku. Rekordzista jechał 212 km/h

Opublikowano

w dniu



Fotoradarów na naszych drogach jest coraz więcej, a policja i inne służby zastawiają coraz to sprytniejsze pułapki na kierowców przekraczających prędkość. Wielu powie, że jazda bez Yanosika to obecnie proszenie się o mandat, jednak czy mandatów lub jak kto woli zdjęć niespodzianek, kierowcy dostają coraz więcej ?

W 2019 roku fotoradary zrobiły więcej zdjęć niż w 2020 roku. Sugeruje to spadek wystawionych mandatów o 61 tysięcy. Niestety można założyć, że spadek ten jest związany ze zmniejszonym ruchem drogowym, który to można zaobserwować ze względu na „wirusową sytuację”. Na podstawie danych z poprzednich lat tendencja jest rosnąca, fotoradary zrobiły w 2020 roku o 224 tysiące więcej zdjęć niż w 2018 oraz o 241 tysięcy zdjęć więcej niż w 2017.

Najwięcej pracy znienawidzone żółte skrzynki mają na Mazowszu, tam jeden fotoradar w Warszawie na ulicy Grójeckiej zrobił aż 18,5 tysiąca zdjęć. Daje to średnią dzienną na poziomie 50 zdjęć. Drugie miejsce na podium zajmuje fotoradar w Gliwicach (16 tysięcy), a na najniższym pudle staje fotoradar z Prandocinia który był świadkiem 15,7 tysiąca wykroczeń. Mobilne urządzenia również nie próżnują. W Lublinie przyłapały 15,7 tysiąca za szybko jeżdżących kierowców, Na odcinku Iskrzynia- Krościenko Wyżne 10,4 tysiąca a w Sochaczewie 9.5 tysiąca.

Służby pilnujące przestrzegania przepisów coraz chętniej montują kamery nad światłami, które monitorują przejazdy na czerwonym świetle. Z danych można wyciągnąć wniosek, że mamy dość luźne podejście do sygnalizatorów, gdyż w 2020 roku kamery te zarejestrowały 1,37 miliona przejazdów na czerwonym świetle, co daje nam różnicę 236 tysięcy z rokiem 2019.

Mazowsze znowu przoduje ilości wystawionych mandatów, w Mrokowie 8 tysięcy przejazdów na czerwonym, natomiast w Jabłonnej było to 4,3 tysiąca. Prawdziwy rekordzista dał się złapać w Ligocie Górnej w województwie opolskim. Przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h fotoradar zarejestrował kierowcę jadącego 212 km/h co daje nam przekroczenie prędkości o 142 km/h.

W poprzednim roku w całym kraju znajdowały się 434 fotoradary stacjonarne, do tego dochodzą urządzenia mobilne, których mamy 29, oraz 30 odcinkowych pomiarów średniej prędkości.
Miejsca, gdzie zamontowane są stacjonarce fotoradary, możecie sprawdzić na rządowej stronie canard.gitd.gov.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne