PORADY

7 kroków. Jak zadbać o auto po zimie?

Opublikowano

w dniu

Wszystkie prognozy pogody wskazują, że nadciąga wiosna, więc czas na wiosenne porządki, również w naszych 4-kółkach. Niskie temperatury, wilgoć i sól drogowa nie wpływają dobrze na kondycję nadwozia i podzespołów. Dlatego w trosce o nasz pojazd i nasze bezpieczeństwo – po zimie, warto wykonać klika podstawowych zadań.

1. Wymiana opon na letnie

Wymianę opon najbezpieczniej zrobić, gdy średnia temperatura dobowa utrzymuje się na poziomie 7 stopni Celsjusza. Przed wizytą u wulkanizatora warto też sprawdzić samemu jaki jest stan naszego ogumienia. 

Na co zwrócić uwagę:

– czy występują uszkodzenia na oponie np. spękania czy rozcięcia od zbyt szybkiego najechania na krawężnik

– czy opona jest równomiernie zużyta

– rok produkcji opony

Przy okazji wymiany opon warto też zwrócić uwagę na stan klocków i tarcz hamulcowych.

2. Kontrola płynów naszego auta

Olej w silniku – najlepiej, gdy silnik jest już wystudzony. Jeśli zbliża nam się okresowa wymiana oleju to warto to zrobić już teraz. 

Płyn chłodzący – ustawiamy samochód na równej nawierzchni, i znajdujemy zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodniczego i bez odkręcania korka patrzymy jaki jest stan. W razie ubytku uzupełniamy.

Płyn hamulcowy – pamiętajmy, że płyn hamulcowy znajdujący się w przewodach jest silnie higroskopijny, co oznacza, że wchłania wilgoć. Najlepiej sprawdzić to specjalnym testerem, którego średni koszt to ok. 50 złotych. Jednak pierwszą oznaką, że coś może być na rzeczy jest miękki pedał hamulca.

3. Wymiana filtra kabinowego i odgrzybienie klimatyzacji

Podczas zimy filtry powietrza mają znacznie więcej do roboty. Zimą powietrze jest bardziej zanieczyszczone, pochłania więcej pyłów i wilgoci. Klimatyzacja również działa intensywniej. Dlatego warto ją wyczyścić. Do oczyszczenia klimatyzacji można użyć dostępnych w każdym sklepie motoryzacyjnym aerozolu lub pianki do dezynfekcji układu klimatyzacji. Jednak najlepszą formą odgrzybienia klimatyzacji jest jej ozonowanie.

4. Sprawdzenie stanu akumulatora

Zaledwie klika lat to żywotność dzisiejszych akumulatorów. Wpływa na to coraz większa liczba elektroniki montowanej w nowych samochodach. Jednakże mrozy to największy zabójca baterii samochodowych. Minusowe temperatur to dla akumulatora bardzo duże obciążenie – zwłaszcza tych z silnikiem diesla. Wiosną może się więc okazać, że jest on zużyty lub wymaga doładowania. Obecnie stan naszego akumulator możemy sprawdzić sami, gdyż większość baterii jest wyposażona w takie małe oczka, które wskazują na stan naładowania.

5. Sprawdź wycieraczki

Wycieraczki samochodowe podczas okresu jesienno-zimowego mają bardzo dużo pracy
w ciężkich warunkach. Gumowe pióra ściągają z szyby piasek, błoto czy nieraz zmarznięty śnieg. Dlatego warto na wiosnę sprawdzić stan pióra czy nie ma ubytków oraz czy odpowiednio przylega do szyby. 

6. Mycie samochodu

Mycie samochodu po zimie musimy rozpocząć od usunięcia piachu, soli i innych „luźnych” zabrudzeń z karoserii. W tym celu przy pomocy aktywnej piany (która nie ma jak powszechna opinia panuje zadnia umycia auta, tylko właśnie odseparowania tego luźnego brudy od karoserii) oraz myjki ciśnieniowej usuwamy pierwszą warstwę brudu. Po takim zabiegu możemy przystąpić do mycia zasadniczego np. przy użyciu gąbki i dobrej jakości szamponu do samochodu. Podczas mycia pojazdu warto zaopatrzyć się w produkt do mycia felg tak zwana „krwawa felga”.

Produkt ten bardzo dobrze radzi sobie z zabrudzeniem chociażby z klocków hamulcowych. I jest przy tym efekt „wow”. No dobrze po umyciu czas na suszenie. Do tego warto się zaopatrzyć w ręcznik do osuszania karoserii. Takie ręczniki nie tylko bardzo łatwo i szybko pomagają wysuszyć samochód, ale zapewniają, że na samochodzie nie będzie żadnych zacieków.

Na sam koniec warto zabezpieczyć lakier naszego pojazdu. W tym celu możemy użyć wosku czy quick detailierów. Wosk to propozycja dla osób wytrwałych, które lubią prace przy swoim aucie. Natomiast quick detailier to tak jakby wosk z wersji dla tych bardziej leniwych. Tutaj tylko psikamy gotowy produkt na karoserię lub fibrę i wycieramy lakier. Szybko, łatwo
i przyjemnie. Jeden i drugi produkt zabezpieczy nam karoserię i nada piękny wygląd, jednak wosk znacznie dłużej zachowa swoje właściwości na karoserii.

7. Zadbaj o wnętrze

Na koniec naszych prac przy samochodzie nie możemy zapomnieć o wnętrzu. Po zimie jest
w nim co robić. Zaczynamy od dokładnego odkurzenia całego wnętrza, nie pomijając przy tym podłogi pod fotelami czy podsufitki. Dokładnie czyścimy wszystkie elementy plastikowe oraz zabezpieczamy je przy pomocy odpowiedniego dressingu.

Pamiętajmy również, aby dokładnie umyć nasze szyby w aucie od środka. Umycie szyb od środka po okresie zimowym (nawet tylko ciepłą wodą i wytarcie ręcznikiem papierowym) bardzo często usuwa problem parowania szyb od wewnątrz. Na sam koniec warto dokładnie wywietrzyć auto i je wysuszyć.  

Wykonanie tych siedmiu zadań nie powinno nikomu raczej sprawić problemów. Wystarczy klika godzin w piękny wiosenny dzień, aby nasze auto było gotowe na podróże małe i duże. 

1 Comments

  1. Pingback: Od czego zacząć przygodę z motorsportem? Najlepsze auta do rajdów - Napedzeni.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne