Ross Brawn podczas spotkania, które odbyło się w Baku, powiedział, że celem sezonu 2021 jest minimum 20 wyścigów. Wynika to z umów z największymi telewizjami na całym świecie. Od początku roku planowane są 23 weekendy wyścigowe, lecz pandemia utrudnia to zadanie.
Singapur
Grand Prix Singapuru zostało odwołane na początku czerwca. Powodem są ograniczenia w podróżowaniu i duże restrykcje, co do obostrzeń w samym kraju.
W zastępstwie mówi się o możliwości zorganizowania wyścigu w Turcji. Logistycznie byłaby to dobra decyzja, ponieważ odbyłby się on po Grand Prix Rosji, dlatego podróż nie byłaby długa i skomplikowana. Dodatkowo Turcja będzie w stanie pokryć opłatę licencyjną, a sytuacja pandemiczna na jesień może pozwolić na sprzedaż dużej liczby biletów.
25 czerwca potwierdzono Grand Prix Turcji w miejsce Singapuru.
Brazylia i Australia
Dwa listopadowe wyścigi stoją pod wielkim znakiem zapytania. Brazylia ma ogromny problem pandemiczny, a podejście władz nie zachęca do organizacji weekendu przez Formułę 1. Władze lokalne oczywiście chciałyby go zorganizować, ale F1 może zrezygnować, ze względu na panującą na miejscu sytuację.
Australia z kolei posiada bardzo surowe zasady dotyczące kwarantanny. Z tego względu weekend wyścigowy został przesunięty na listopad, jednak jeśli do tego czasu zasady się nie zmienią, zostanie odwołany.
Na szczęście, nawet jeśli te dwa miejsca zostałyby odwołane, jest sporo torów zastępczych. Mowa na przykład o drugim wyścigu w USA, Bahrajnie na skróconej pętli, a nawet o debiucie GP Kataru. Na decyzje musimy oczywiście poczekać.
Japonia
Tor w Japonii jest w dużej mierze zależny od igrzysk olimpijskich w Tokio, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia. Jeśli nie zostaną odwołane, F1 również będzie mogło zorganizować wyścig. Tor Suzuka to ważne miejsce dla Hondy, która odchodząc z Formuły 1, na pewno celebrowałaby rywalizacje ich jednostki napędowej w tym miejscu.
Meksyk i USA
Bilety na Grand Prix USA zostały wyprzedane i nic nie wskazuje na to, aby miało być odwołane. Warto zwrócić uwagę, że cały weekend wyścigowy będzie pełen wrażeń, zaplanowano w nim między innymi również koncerty. Oglądalność F1 w ostatnich latach bardzo się nasiliła, ze względu na mocną promocje Formuły 1 oraz serial na Netflixie.
Na torze w Meksyku powstał tymczasowo szpital, jednak powinien być on niebawem zlikwidowany, ponieważ sytuacja w kraju bardzo się poprawia. Można sobie tylko wyobrazić, ile znaczył będzie wyścig w tym miejscu dla Sergio Pereza. Fani, widząc jego świetne wyniki, na pewno przywitają go z ogromnym entuzjazmem.
Podsumowanie
Organizacja weekendu Formuły 1 to ogromne wyzwanie logistyczne, dlatego decyzje w sprawie odwołań czy zmian miejsc muszą być podane na co najmniej 2 miesiące wcześniej. Myślę, że w okolicach sierpnia będziemy mieli już zaktualizowany, pewny plan wszystkich wyścigów. Obecny sezon już niejednokrotnie nas zaskoczył – w Baku czy Francji, a jeśli uda się zorganizować 23 weekendy wyścigowe, będzie to naprawdę wyjątkowy rok.